Viral Reklam Nedir?

Viral Reklam Nedir?

Viral Reklam Nedir?

Reklam sektöründe yeni yeni duyduğumuz viral reklam, internet ağının yaygınlaşmasıyla birlikte video, resim yada içerik  paylaşımlarının artmasıyla daha da popüler olmuştur. Viral kelime olarak virüslerin yayılmasını anlamlandıran biyolojik bir terim iken, reklamcıların reklamın bir türü olarak Viral’i seçmeleri, belki de gerçekten virüs gibi yayılmasından kaynaklanmaktadır.

Firmaların kulaktan kulağa reklam en iyi reklamdır inanışından yola çıkarak üretmeye başladıkları, reklam imajını hissettirmeden müşteriye ileten, internet ortamında paylaşılan ve yayılan reklam türüdür. Reklam rolü yapmayan reklamdır.

Üstelik maliyetsiz ve etkilidir. Diğer reklamlara oranla izleyiciler viral reklam izlediklerinde düşüncelerinde savunma mekanizması yoktur. Diğer bir deyişle beyin izlenilenin reklam olduğunu direkt algılamadığından savunmasızdır. Olay döngüsüne samimi yaklaşır. Oyuncular sıradandır ve gündelik yaşantıdan kesintiler ile senaryo tamamen gerçektir. Böylece izleyici doğrudan reklamdan alamadığı etkiyi viral reklam sayesinde almaktadır. Örneğin yapılan araştırmalar sonucunda metin, görsel veya videolara iliştirilen doğrudan logolar yerine logo renklerinin kullanması daha etkili olmaktadır.

Çok büyük masraf gerektirmeyen Viral reklamlar için büyük bir ekibe ve yüklü  masraflara gerek yoktur. Önemli olan iyi bir kurgu, sürükleyici bir senaryo, kendini izletebilecek özgün bir fikre sahip olmaktır. Sonrası ise kendiliğinden virüs gibi yayılan bir reklam ağı!

Ana unsur ,reklamın hedef kitlesinin videoyu sıradan bir video/resim  gibi görüp izlemesi, videonun profesyonel anlamda reklam filmi olduğunu anlamamasıdır. Markanın arka planda olması izleyici de gerçeklik ve samimiyet duygusunu yaratır, böylece sosyal ağlarda hızlıca yayılır. Markanızın, sloganınızın  dillere düşmesi, müşterinin zihnine kazınması, iletmek istediğiniz mesajın yerine ulaşmış olduğunu gösterir. Müşterilerde merak uyandırmak, onları internet sitenizi yada sizinle ilgili her şeyi aramaya yönlendirecektir.

Viral reklamlarla;

  • Hedef kitle seçebileceğiniz ve satışı etkileyerek yapacağınız reklamlar üretebilirsiniz.
  • Az bütçe ile hızlı yönetilebilir reklamlar üretebilirsiniz.
  • Markanıza itibar ve hızlı geri dönüş sağlayabilirsiniz.
  • Virüs gibi yayıldığı için pazarlama mesajına çok hızlı cevap alabilirsiniz.
  • Ürün ve markanıza anlık reaksiyon getirebilirsiniz.

Ülkemizde yayınlanan bir viral çalışması, pazarlaması yapılan web sitesine yalnızca 3 saat içinde milyonlarca tıklanma kazandırmıştır. Bu da, viral reklamın ürüne yönelik anında reaksiyon aldığının bir göstergesidir.

Wifim admin paneline ekleyeceğiniz metin ve görsellerin sosyal medyada beklenilen etkileşimi alması için
içeriğe dikkat etmelisiniz. Özellikle ekleyeceğiniz reklam içeriklerinin direkt reklam algısını oluşturmamasını öneririz. Örneğin bir otel işletmesiyseniz ekleyeceğiniz metin web sitemizi ziyaret etmek için tıklayın yerine daha samimi ve sıcak çağrılar ekleyebilirsiniz. Bu paylaşımı yapacak olan sizin müşteriniz olacağından müşterinizin ağzıyla cümleler girmeniz daha uygun olabilir.

İşte bir kaç viral reklam örneği;

Gitti Gidiyor

Yeni Rakı

THY

Permalink

Recent Posts