Teknolojinin Oteller Üzerindeki Etkisi

Teknolojinin Oteller Üzerindeki Etkisi

Teknolojinin Oteller Üzerindeki Etkisi

Teknoloji gün geçtikçe gelişmeye devam etmekte ve beraberinde birçok yenilik getirmektedir.

Bu yenilikler ile birlikte seyahat alışkanlıklarımız da değişmiştir. Teknoloji özellikle mobil sektöründe o denli hızla gelişiyor ki önümüzdeki 5 sene içerisinde akıllı telefonların bilgisayar satışlarını geçmesi planlanıyor.

Bu bağlamda dünyadaki seyahat şirketleri ve oteller artık yatırımlarını mobil uygulamalara ve mobil uyumlu web sitelerine yatırıyor. Mobil ve tablet gibi daha yeni gelişen platformlarda her tür müşterinin dikkatini çekebilmek için yapılması gerekiyor. Çoğu kullanıcı bilgisayardan bakmak yerine iki dakikada telefonundan istediği bilgiye ulaşabiliyor.

Örneğin bir reklam afiş gördüğünde ya da bu afiş dikkat çekici olduğunda anında Facebook veya diğer sosyal medya ağlarından araştırıyor. Bu yüzden sosyal medya çağında birçok site ve kullanıcı yorumlar ve reklamlar aracılığıyla marka tanınırlığını arttırmaya çalışmaktadır.

Oteller için en önemli sosyal medya sitelerinin başında TripAdvisor gelmektedir. Bu sosyal ortamda 125 milyonu aşkın kullanıcı yorumu bulunmaktadır ve ayda 260 milyondan fazla tekil ziyaretçi geldiği bilinmektedir. Bu nedenle otellerin bu sosyal platformda iyi bir itibara sahip olmaları gerekmektedir. Gerçekten bir otelin itibarı iyi ise göklere kötü ise yerin dibine sokacak kadar keskin yorumlar bulunmakta.

Otellere dijital pazarlama hizmetleri sunan HeBS Digital‘in binlerce oteli kapsayan araştırma sonuçlarına göre;

2013’de ABD’de mobil telefonlar üzerinden yapılan rezervasyonlarda %86.22, tabletler üzerinden yapılan rezervasyonlarda da %57.11’lik artış gerçekleşti ve mobil cihazlardan elde edilen gelir yaklaşık 2 kat arttı. İnternet trafiğinin %30 u mobil cihazlardan geliyor ve önümüzdeki iki yıl içerisinde mobil kaynaklardan kazandıkları gelirin (Uygulama, Mobil siteler vb.) internet sitelerini geçmesi bekleniyor. Artık online rezervasyonlar gibi bir çok şey mobilden halledilmektedir. Bence mobil teknolojinin bu kadar hızlı ilerlemesi bilgisayardan daha pratik ve taşınma olanaklarının daha basit olmasından kaynaklanıyor.

Teknoloji bu kadar hızlı ilerlerken buna ayak uyduramayan oteller yani mobil platform başarı elde edememiş ve mobil pazarlama stratejilerini benimsememiş oteller ayakta kalamayacaklarını söylemek bu denli acı. Fakat bu platformda kendini geliştirmiş ya da geliştirmekte olan birçok otel ilerleyen zamanlarda bunun faydalarını göreceğini düşünüyorum.

Belki gelecekte gelişen teknolojinin oteller üzerindeki etkileri sadece mobil ile sınırlı kalmayıp birçok değişiklik olabilir bence ayda otel açılması çok ilginç olabilir ya da dünya atmosferinde dolaşan bir uzay oteli.

Tabii bunların gerçekleşmesi günümüz teknolojisi ile bilim-kurgu gibi gelebilir…

Permalink

Recent Posts