E-Ticarette Tasarımın Önemi

E-Ticarette Tasarımın Önemi

E-Ticarette Tasarımın Önemi

Gelişmiş teknolojilerde öne çıkmış olan projeler sadece yaptıkları işlerin içeriğine değil o proje için hazırlanmış tasarımların özgünlüğü ile nitelendirilebilir. Online tasarımlar kullanıcıyı direkt etkileyeceği için en ufak unsurların bile özgün olması gerekmektedir. Markanızı E-Ticarete taşırken tasarımda dikkat etmeniz gereken önemli bilgileri özetlemeye çalıştık.

Tasarım için söyleyebileceğimiz bazı noktalar var. E-Ticaretin etkili olabilmesi için tasarımlar tamamen kendinize göre olmalı farklı firmalardan alıntı yapmadan size yönelik sizin cümlelerinizi sizin fikirlerinizi öne çıkaran düşünceleri ele almış niteliklere sahip olmalıdır. Gerek tasarımda kullanılan bilgiler gerek tasarımda yapılan yazı stilleri, tasarımda öne çıkan renk seçimleri, başlıkların-alt başlıkların, menülerin vs. kullanımı tamamen özgün olmalıdır.

Neden bunlara dikkat etmeliyiz? Tasarım ile ilgili alanlarda faaliyet göstermeseniz dahi rakiplerinize en büyük online farkını yaratmanız gerekmektedir. Müşterileriniz aynı anda hem sizi hem de rakibinizi inceliyor olabilir, sitenizin tasarımı işletme kimliğinizi oluşturur,  potansiyel müşteriniz tasarım aracılığıyla kimliğinizi de algılamış olur. Bu yüzden sayfanızı ziyaret eden müşterilerinizi harekete geçirecek temalar, görseller, yazılar ve videolardır.
Özgünlük ve sadelik sizi her zaman üste çıkaracaktır. Ticaret yapabilmek için aynı ürünlere benzer ürünler pazarlasanız bile bu ürünün en iyi şekilde sunmanız gerekmektedir bunu da ortaya yaptığınız tasarımlar ve kullandığınız paragraflarla düzenleyebilirsiniz. Bu aynı ürünü satan rakiplerinize fark atmanızı sağlayacaktır.

Pazarlamanın en önemli unsuru yaptığınız sunum şeklidir. Bu sunum şekli ticaret yapmanızı olumlu-olumsuz yönde etkileyebilir ve kullanıcılar ile aranızda kitle oluşturmanıza yol açabilir ya da herkese hitap etmenizi sağlayabilir.

Günümüz tasarımlarından bahsedecek olursak her şey olsun bunu anlatalım şunu gösterelim diyerek tasarımlarınızı çorba haline getirmek yerine hedef belirlediğiniz kitleye yönelik çalışmak sizin için ve kullanıcılarınız için göz ve nizam nitelikleri açısından önemlidir. Tasarımı kendiniz için değil de müşteri profiliniz için düşünürseniz, müşteri memnuniyetini artırmış olursunuz. Her yerde sürekli çıkan reklam ve karışık dizaynlar karşısında akılda kalma ve tutundurma nitelikleri de seçici olmaya başlayan müşterileri sitenizde tutmak için sade olmanızı öneririz.

Bunlara dikkat etmeli ve tasarımlarınız da kullandığınız sözcükleri, karakterleri, yazı renkleri, yazı tipleri ve karmaşadan uzak bir tasarımla devam etmelisiniz; İfade sanatı ve tekniği olan typography (tipografi) hakimiyetini kurmanız gerekmektedir. Son yıllarda en çok rağbet gören tasarımlar site içinde kaybolmamıza sebep olmaktadır. Sitede kalma süresini müşteri memnuniyeti bozmayacak şekilde ayarlamak gerekir. Bazen aradığımız basit bir işlem için bile birçok yere girmemiz isteniyor. Bir kullanıcı olarak siz kendiniz de bu durumdan rahatsız olursunuz. Bu yüzden olabildiğinde sade bir içerik ve onunla uyumlu bir tasarım hazırlamanız da fayda var.

Permalink

Related Posts